Trening umysłu dla seniora, czyli jak poprawić pamięć i zmniejszyć ryzyko otępienia?

cogamika_1
Poradnik Seniora Technologia i Innowacje

Trening umysłu dla seniora, czyli jak poprawić pamięć i zmniejszyć ryzyko otępienia?

Aktywność umysłowa wpływa na lepsze funkcjonowanie poznawcze i zmniejsza ryzyko otępienia. Prawidłowo zaplanowany trening mózgu, obok aktywności fizycznej jest więc kluczem do zdrowia, niezależności i dobrej kondycji w późniejszym okresie życia. Umożliwia go Cogamika – stworzona przez specjalistów aplikacja wspierająca kluczowe funkcje umysłu takie jak pamięć, uwaga, myślenie czy funkcje werbalne.

Trening funkcji poznawczych – co to takiego?

Trening funkcji poznawczych to odpowiednio zaprojektowane ćwiczenia umysłowe. W praktyce uczestnicy angażowani są w konkretne, stworzone wcześniej zadania o ustrukturyzowanej aktywności, czyli takie które mają zaplanowany przebieg oraz dotyczą z góry określonych aspektów, takich jak koncentracja, pamięć, uwaga, zapamiętywanie czy funkcje wzrokowo – przestrzenne.

Dlaczego krzyżówki to nie trening poznawczy?

To co odróżnia trening funkcji poznawczych od codziennych umysłowych wyzwań to m.in. jego wcześniejsze precyzyjne zaplanowanie, dostosowanie poziomu trudności, możliwość dokładnego śledzenia aktywności i mierzenia wyników. Czy to oznacza, że krzyżówki czy tzw. “domowe” sposoby nie pomagają w utrzymaniu sprawności intelektualnej? Zdecydowanie nie. Aktywność intelektualna – łamigłówki, gry, nowe hobby to tzw. stymulacja poznawcza, która ma na celu ogólny rozwój mózgu poprzez eksponowanie go na różnorodne bodźce. Od treningu poznawczego odróżnia się więc przede wszystkim brakiem zaplanowanej struktury i tym, że nie skupia się na konkretnych zadaniach i ćwiczeniach w określonych obszarach, takich jak pamięć czy myślenie.
Podsumowując, zarówno stymulacja jak i trening poznawczy to dwie formy wspierania umysłu, natomiast to właśnie trening poznawczy ma na celu zwiększenie wydajności i efektywności mózgu poprzez konsekwentne ćwiczenie i ulepszanie określonych umiejętności poznawczych.

Kartka papieru czy aplikacja?

Trening funkcji poznawczych w skomputeryzowanej formie oferuje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod “papier-ołówek”, w tym większą dostępność, interaktywność, różnorodność zadań, indywidualnie dobrany poziom trudności, możliwość śledzenia postępów. Te zalety sprawiają, że trening w formie skomputeryzowanej może być bardziej efektywny i atrakcyjny dla wielu osób.

Jak ćwiczyć by odnosić korzyści?

Trening funkcji poznawczych powinien być różnorodny, atrakcyjny, angażujący i przede wszystkim – regularny. Badania pokazują, że przynosi efekt, gdy jest wykonywany minimum 2 – 3 razy w tygodniu.

Starzenie poznawcze a neuroplastyczność

Neuroplastyczność to zdolność komórek nerwowych do tworzenia nowych połączeń. Co istotne – neuroplastyczność to zjawisko, które zachodzi w mózgu przez całe życie. Aby doszło do zmian w połączeniach neuronalnych, trzeba spełnić kluczowy warunek – musi pojawić się dysproporcja między aktualnymi możliwościami danej osoby a wymaganiami środowiska. Innymi słowy zaprojektowane zadanie, czy gra, powinno w danym momencie w niewielkim stopniu przekraczać możliwości umysłowe osoby ćwiczącej (nie jest zbyt trudne, ale też nie jest zbyt łatwe). W efekcie takie sytuacje wywołują zmiany w strukturze neuronów i prowadzą do poprawy funkcjonowania poznawczego.
Dlatego właśnie prawidłowo zaprojektowany trening, generuje zjawisko neuroplastyczności.

Cogamika, aplikacja stworzona przez specjalistów, dla seniorów

Cogamika to aplikacja stworzona przez zespół psychologów, neuropsychologów i lekarzy – specjalistów w zakresie poznawczego starzenia oraz przez seniorów, którzy opiniowali gry i ćwiczenia na różnych etapach ich tworzenia. Cogamika to platforma zbudowana w oparciu o wiedzę i lata doświadczenia w pracy z osobami w późnej dorosłości.

Do treningu potrzebny jest komputer lub laptop oraz dostęp do Internetu. Aplikacja oferuje dostosowany do poziomu użytkownika trening kluczowych funkcji poznawczych, takich jak:
– Pamięć
– Uwaga
– Myślenie
– Funkcje werbalne
– Funkcje wzrokowo-przestrzenne

Aplikacja oferuje kilkadziesiąt gier, indywidualnie generowany trening dla użytkownika, sekcję śledzenia postępów i zbierania odznak.
Cogamika dostępna jest pod adresem https://app.cogamika.com w trzech planach: miesięcznym, półrocznym i rocznym.

Rezerwa poznawcza, czyli kiedy zacząć trening funkcji poznawczych?

Trening poznawczy warto rozpocząć na każdym etapie życia. Wiele osób ćwiczenia umysłu rozpoczyna w wieku senioralnym, w reakcji na pierwsze objawy osłabienia pamięci czy koncentracji.
Badania pokazują jednak, że aktywność umysłowa we wcześniejszych etapach życia koreluje z lepszym funkcjonowaniem poznawczym i mniejszym ryzykiem otępienia. Jest to bowiem sposób na budowanie tzw. rezerwy poznawczej, czyli intelektualnych zasobów rozwijanych w ciągu życia, które wpływają na kondycję poznawczą i zdrowotną w późnej dorosłości. W praktyce przekłada się to m.in. na lepszą koncentrację uwagi, łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności czy mniejsze ryzyko upadków.
Na rezerwę poznawczą wpływają nie tylko zaplanowane aktywności takie jak trening poznawczy, ale też lata spędzone na edukacji czy rodzaj wykonywanej pracy.
Warto więc ćwiczyć funkcje poznawcze bez względu na wiek.

Więcej o treningu funkcji poznawczych na: www.cogamika.org

Kod rabatowy dla użytkowników Cyfrowy-Senior.pl

Dla użytkowników naszej platformy mamy kod 50% na wszystkie plany na hasło CYFROWY50 (wpisuje się go podczas płatności). Ważny do 29.02.2024.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content